| aktuality | fotogalerie |



NEJDŮLEŽITĚJŠÍ AKTUALITOU JE, ŽE OD 1. září 2016 JAKO HODINÁŘI patříme POD STŘEDNÍ ŠKOLU PRŮMYSLOVOU, TECHNICKOU A AUTOMOBILNÍ JIHLAVA.



Omlouváme se. Průběžné nformace pro tuto stránku nestačíme připravovat ;-(

Chcete-li vědět, co je u nás nového, podívejte se spíš na Facebook!
https://www.facebook.com/pages/Hodinářská-škola/1419723974971486



1. 1. 2017 od 14. do 15. h. jsme si o hodinařině povídali s Michaelou van Erne v pořadu Host Radioužurnálu

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3772768

Na devatenáctého listopadu 2011 v devatenáct hodin jsme dostali pozvání do Rychnova nad Kněžnou. Firma Schediwy a Syn pořádala prezentaci manufaktury Armin Strom ze Švýcarska. Stálo to za to! Přijel zakladatel firmy, její celé vedení i starosta města Bienne. Přivezli speciálně pro tuto příležitost vyrobené limitované série krásně skeletovaných a ručně rytých hodinek. Ambasadora jim dělá herec, choreograf a tanečník Vlastimil Harapes.Firma se pyšní i zápisem v Guinnessově knize rekordů za nejmenší skeletované hodinky na světě.

Na začátku května 2011 jsme měli vzácnou návštěvu - přijeli se na nás podívat dva učitelé ze švédské hodinářské školy. S Per-Erik Bylundem jsme již několik let v e-mailovém kontaktu, a tak pro něj nebyla žádným překvapením vybavenost našich dílen nebo úroveň výukym teorie. Oba hosté však byli velmi potěšeni, když jsme je vzali na krátkou prohlídku Prahy a zaujal je především orloj zevnitř. Možná, že se v budoucnu připojíme ke sdružení hodinářských škol OSOW (Open Schools of Watchmaking) a budeme spolupracovat se školami v Dánsku, Finsku, Německu či Švédsku.


Pátého února 2011 jsme se zúčastnili slavnostního otevření výstavy Umění řemesla hodinářského konané u příležitosti šestistého výročí Staroměstského orloje. Přišel skoro každý, kdo v této zemi má něco společného s hodinařinou. Třeťáci Daniel Čáslavský a Jiří Fáber reprezentovali naši hodinářskou školu - poskytovali rozhovory a pózovali pro tisk. Daniela natáčela při práci i Česká televize. Skutečnými hvězdami byli naší absolventi Martin Brož (abs. 1996), Luděk Seryn (abs. 1996) a Martin Weichert (abs. 1996), kteří představili vlastnoručně navrhované a vyráběné hodinky.


TELEVIZNÍ NATÁČENÍ
První únorový den u nás natáčel štáb České televize Ostrava pro pořad Hledám práci k vysílání 22. 2. 2011



OBOR HODINÁŘ A PREZIDENT KLAUS

U příležitosti návštěvy pana prezidenta Klause na Vysočině jsme dostali možnost pochlubit se oborem hodinář. O naši improvizovanou prezentaci, kde hlavní hvězdou byla žákyně třetího ročníku Renáta Machová, projevila zájem řada krajských zastupitelů - např. Dr. Kružíková či exhejtman Dr. Vystrčil. Hlásil se k nám i vedoucí odboru školství Mgr. Pech.


I přes skluz v časovém plánu se pan prezident v doprovodu hejtmana MUDr. Běhounka u našeho hodinářského stolu krátce zastavil. Zdálo se, že je existencí našeho oboru překvapen a ptal se na uplatnění našich absolventů. Zatím naše služby nepotřeboval - měl kvalitní nové hodinky.

Že by Cartier Santos?


OBOR HODINÁŘ NA SLOVENSKU

Na prezentaci slovenských škol a firem v Nitře se neztratil ani náš obor. Na stánku Kraje Vysočina jsme se střídali se zástupci ostatních škol z regionu. Hodináři zaujali. Slovenský prezident pan Gašparovič si dokonce s Jaromírem Fábry potřásl rukou. Jednomu ze slovenských oficiálních představitelů jsme seřizovali a vysvětlovali komplikovaný kalendářní mechanismus jeho švýcarských hodinek a dostali za to jánošíkovský dukát. Že jsou hodináři "připraveni" i na jiné stánky života jsme dokázali půjčením nože s vývrtkou, když si pan prezident chtěl se zástupci Kraje Vysočina připít a nebylo čím otevřít víno ;-)


OBOR HODINÁŘ V ČESKÉ TELEVIZI

Nový pořad České televize DEVATERO ŘEMESEL jsme přivítali s povděkem. Poctivou práci je třeba propagovat. Průvodce Vojtěch Bernatský s úsměvem a milým humorem seznámí diváky v každém dílu pořadu s jiným tradičním řemeslem. Pomáhá mu v tom vždy někdo mediálně známý.
Napsali jsme do České televize, jestli nechtějí natočit jeden díl i o hodinářích. Přivítali to. Organizace a scénáře se ujal sympatický Mgr. Radim Wolák z katedry mediálních studií UK FSV. Učit se hodinářkou měla herečka Jana Boušková. Ta bohužel náhle onemocněla, a tak na poslední chvíli nastoupil nový „učeň“ – Radek Banga – zpěvák skupiny Gipsy.cz. Začátkem února se natáčelo u nás v Jihlavě na dílně odborného výcviku. Naše učitelka OV Hana Peřinová i žák třetího ročníku Jaromír Fábry dělali, co mohli, aby v krátké době zasvětili Radka do základů hodinářství. Všichni se při tom dobře bavili.

Závěrečná „zkouška“ proběhla na dílně špičkového českého hodináře pana Richarda Městky v pražském Carollinu. Věřím, že se podařilo připravit dobrý pořad k vysílání 10. dubna 2010. Věřím, že další lidé v Česku uvidí, že toto řemeslo žije nebo ještě lépe - že učit se hodinářem má smysl.

MACHR ROKU, ZLATÉ DNO

Na Náměstí Svobody v Brně jsme se 18. 9. 2009 prezentovali jako jeden z řemeslných oborů na akci pro podporu učňovského školství. O náš hodinářský stánek byl značný zájem. Lucii Hortovou ze třetího ročníku natáčela Česká televize a poskytla rozhovor pro deník Právo. Jaromír Fábry hovořil o oboru hodinář přímo na náměstí.



EXKURZE

Se žáky prvního ročníku jezdíme tradičně předposlední den školního roku do Prahy prohlédnout si orloj a navštívit přední hodinářské firmy.
V dubnu 2009 naše žáky i dospělé studenty přivítali ve firmě Dušák Na Příkopě a svůj servis v Pařížské nám předvedl pan Městka.



V červnu 2008 to byly La Boutique Suisse a Carollinum v Pařížské ulici.


Nejbližší středisko špičkové hodinařiny je německé Glashütte. Mají tu i skvělé hodinářské muzeum a výborně vybavenou hodinářskou školu. V květnu 2008 jsme si se žáky třetího ročníku obojí se zájmem prohlédli. Na zpáteční cestě jsme se stihli potěšit i krušnohorskou přírodou.


Propagace oboru v rádiích ...

Je již málem tradicí, že se účastníme vysílání Rádia Region. V listopadu 2008 jsme chtěli ukázat, že hodinařina je i pro ženy. Proto přišla naše učitelka odborného výcviku Hana Peřinová. Že je dobrou mistrovou, dokázala, když naučila moderátorku používat hodinážskou lupu.



Děkujeme řediteli firmy Carollinum panu Ing. Tomáši Janebovi, že sponzoroval týdenní reklamní kampaň oboru hodinář v Rádiu Region.

V listopadu 2007 jsme byli opět pozváni do živého vysílání Rádia Region. Mladé hodináře z praxe zastupoval Jan Kováčik (abs. 2005), který se velmi dobře uchytil v servisu firmy Carollinum a přestože je krátce po vyučení, svěřuje mu jeho zaměstnavatel už i opravy hodinek Rolex. Moderátorka Dagmar Pecková byla překvapena, jak drahé stroje se Jendovi dostávají do rukou.



Děkujeme firmám Bechyně, Dušák, Fast a Hanák, že přispěly nemalou částkou na propagaci oboru hodinář.
Na podzim 2007 firma Hanák sponzorovala dva týdny propagace naší školy na Českém rozhlase Region.
Firma Dušák financovala týdenní sponzoring časomíry na Českém rozhlase Region v r. 2006. Firmy Bechyně a Fast zaplatily po týdnu reklamy na Rádiu Vysočina.
Na základě toho jsme byli dvakrát pozváni do živého vysílání Rádia Region, abychom mohli veřejnosti přiblížit hodinářské řemeslo. Pozvání do pořadu Tandem 1. 12. 2006 přijal i šéf servisu firmy Hibernia Michal Kappler (abs. 1997)



Světový servis Omega ...

Ve čtvrtek 21. září 2006 jsme se žáky druhého ročníku oboru hodinář navštívili prodejnu a servis rodinného klenotnického a hodinářského podniku Hanák v Brně. Exkurze pro nás byla velmi cenná. Moderně rekonstruovanými prostory nás ochotně a provedla spolumajitelka paní Olga Hanáková.



Hanákovi mají být na co pyšní. Prodejna má skvělý design a nabízené značky hodinek patří k nejlepším. Servis je výborně organizovaný a vybavený opravdu na světové úrovni. Však také získal vynikající ohodnocení. V pravidelném přísném bodování firmy Omega se Hanákovi umístili na obdivuhodném desátém místě mezi servisy Omega celého světa.

Velký podíl na tom mají jejich hodináři. Naši absolventi Ivo Láník (abs. 1995) a Michal Tesař (abs. 2003) jsou v práci pro světový servis teprve začátečníky.



Zato náš absolvent (abs.1998) a bývalý mistr Václav Loužil je v servisech Omega čtvrtým nejlepším hodinářem na světě. Gratulujeme.



Právě v takovýchto firmách mají naši absolventi v posledních letech nejlepší uplatnění a jsou tam velmi žádaní.

Reprezentace školy v Brně

Od 18. září 2006 se tři měsíce prezentuje učební obor hodinář na výstavě hodin v Technickém muzeu v Brně. V krásných moderních prostorách je poutavě a názorně instalována expozice seznamující s historií hodin obecně i se zaměřením na českou hodinářskou tradici. Naše škola zapůjčila některé exponáty a oživuje výstavu účastí hodinářských „učňů“.



Naši žáci na těchto stážích seznamují návštěvníky s tím, co se zatím naučili. Možná tak pro učební obor hodinář získají některého z žáků základních škol, kteří se do muzea přichází podívat.

Na orloji

V poslední den před vysvědčením za šk. r. 2005/2006 jsme – jak již je tradicí – vyjeli s hodináři do Prahy. Stojí za to prohlédnout si jednu z našich nejznámějších památek. Zatímco běžným turistům nezbývá než laicky obdivovat „šou“ orloje zvenčí, my „odborníci“ můžeme zasvěceně žasnout nad skvělou prací našich předků z toho pravého důvodu. Nevidíme tedy jen lakomce, smrtku a apoštoly, neslyšíme jen kokrhání kohouta … Umíme odečíst měsíční fáze, postavení slunce ke zvířetníku nebo čas, ve kterém ten den v Praze zapadne slunce … Díky orlojníkovi p. Zámečníkovi z firmy Hainz máme ty nejzasvěcenější informace z první ruky. Vidíme kovářskou práci více než půl tisíciletí starou i chronometrovou dokonalost doplňků z druhé poloviny devatenáctého století. Díky nim se mohou návštěvníci z celého světa spolehnout na to, že hodinu co hodinu budou mít neselhávající zážitek.



K nezaplacení je vyprávění Jendy Kováčika, který se u nás vyučil před rokem a dnes je jedním ze tří hodinářů světového servisu Rolex ve firmě Carollinum. Má nám co říct. Máme se od něj co naučit. V Carollinu budou potřebovat dalšího hodináře. To je skvělá šance.



V Národním technickém muzeu v Praze mají velmi přehlednou expozici historie měření času.Po absolvování prvního ročníku už mnoha exponátům rozumíme.



Casio U tří věžiček

Jako již několik let zpátky uspořádala i letos firma Fast pod vedením pana Ježka prezentaci svých značek v restauraci a penziónu Tři věžičky nedaleko Jihlavy. Kromě tisíců modelů hodinek Casio a vlastní značky Secco a dalších se nově představila i zastupováním tradičně úspěšné a i u nás známé švýcarské značky Doxa.



Exkurze v Praze

V úterý 18. října 2005 jsme se se žáky třetího ročníku vypravili do Prahy, abychom pokračovali v tradici prohlídek předních prodejen a servisů. Tentokrát jsme začali v servisu firmy Hibernia, kde se s námi o své zkušenosti podělili naši bývalí žáci Jiří Tureček (abs. 1998) a Michal Kappler (abs. 1997).


Ve stejné budově v ulici U Libeňského pivovaru sídlí také ředitelství a servis firmy GoldTime, která u nás zastupuje japonské značky Citizen, Telstar a další. Zde se nechali vyfotit naši bývalí žáci Michal Pavelka (abs. 1987) a Michaela Myslíková - Kuntošová (abs. 1985).Vedoucího servisu pana Petra Vosmíka (abs. 1969) se nám vyfotografovat nezdařilo.



V La Boutique Suisse v Pařížské ulici nám o špičkách hodinářských výrobků od značky Jaeger-leCoultre a dalších zasvěceně vyprávěl pan Kočí.



Se svými zkušenostmi s opravami hodinek Rolex a dalších se s námi ochotně podělil vedoucí servisu firmy Carollinum pan Richard Městka (abs. 1976).



Již téměř jako domů chodíme do servisu a prodejny firmy Dušák Na Příkopě. Kromě jiného nám nejnovější tester hodinek předvedl náš bývalý žák Pavel Molák,který je velmi zkušeným hodinářem. Tak jako jeho kolegové absolvoval řadu zahraničních školení a je držitelem mezinárodně uznávaných certifikátů.



Staré hodiny na Vranově

Pro výstavu historických hodin na Státním zámku Vranov nad Dyjí v letní sezóně 2005 zapůjčila naše škola exponáty pro část vyhrazenou opravám hodin a hodinek. Výstavě se věnoval i jeden díl sledovaného TV pořadu Toulavá kamera.



Exkurze do Prahy

Ve čtvrtek 21. října 2004 jsme vyjeli se žáky třetího ročníku na celodenní akci do Prahy. Nejprve nás vnitřními prostorami orloje provedl (jako prakticky každoročně) pan Zámečník – pracovník firmy Hainz a pražský orlojník.



Pak nás velmi ochotně přijala paní Holubová v luxusní a ojedinělým způsobem provozované prodejně La Boutique Suisse v Pařížské ulici.



Hned vedle sídlí velmi dynamicky se rozvíjející podnik Carollinum, kde se nám věnovali bývalí žáci našeho učiliště Richard Městka a Martin Krejčí. Chvilku ve svém rozvrhu našel i šéf firmy pan Tomáš Janeba.



V nově budovaném servisu firmy Hibernia v ulici U Libeňského pivovaru pracují také dva naši nedávní absolventi Michal Kappler a Lukáš Srňánek.



Velmi přátelské bylo již tradiční setkání s Michaelou Kuntošovou a šéfem servisu GoldTime panem Petrem Vosmíkem. Nejvíce našich absolventů se s námi mohlo podělit o své zkušenosti ve firmě Dušák v ulici Na Příkopě. Hodinky špičkových značek zde opravují David Pavlík, Pavel Molák, Jiří Grunt, Lukáš Pospíšil a čerstvě i Tomáš Novotný.



Myslím, že se exkurze vydařila. Žáci si odnesli zážitky nejen z běžně nepřístupných pohledů na unikátní stroj orloje, jehož základy byly položeny před více než půl tisícovkou let. Mohli se přímo potěšit se současnými špičkami světové hodinkové produkce. Někteří se možná i poprvé podívali na své budoucí pracoviště.

Prezentace Omega a Rado v učilišti

Na podzim r. 2004 k nám do školy přijel reprezentant firmy VEDU pan Zdeněk Horčička.



Velmi zajímavě předváděl nejen o špičkovéh hodinky Omega, Rado a další. Zaujal nás i vyprávěním o akcích na nichž světoví výrobci hodinek prezentují své výrobky za pomoci tzv. ambasadorů – tedy mediálně známých osobností. Nedávných prezentací hodinek Omega ve Svatém Mořici se zúčastnili např. primabalerina Velkého divadla v Moskvě
T. Voločkova, tenistka Kurnikovová, dokonce i bývalý československý kosmonaut Vladimír Remek a další hvězdy.



Netradiční prezentací byla jízda Orient expresu na trase Vídeň – Praha ve stylu „Loupeže v Orient expresu“, které ze kromě významných prodejců, modelky Stočesové účastnil i řešitel loupeže představitel Herkula Poirota.