UPLATNĚNÍ

DOBŘÍ HODINÁŘI SE NEMUSÍ BÁT NEZAMĚSTNANOSTI!

Nejlepší žák r. 2019 Dominik Rűcker pracuje v servisu Carollinum. Výborně!
Nejlepší žákyně r. 2017 Anička Filipenská si vybírala z nabídek špičkových hodinářských servisů. Nakonec se rozhodla pro firmu Dušák v Praze.


Z absolventů r. 2016 se nejlépe uplatil Vojta Výška, který také využil nabídku ze špičkového servisu firmy Dušák. Skvělé místo má i Pavel Kuchař, který se dále bude rozvíjet v servisu největší prodejny hodinek ve střední Evropě - ve firmě Koscom.Už několik let jsou to zaměstnáni naši absolventi David Mikota (abs. 2003) a Jiří Fáber (abs. 2011). Čtyři další vyučenci se nespokojují s hodinářským vzděláním a dále studují na zlatníky.V červnu 2015 se u nás v denním studiu vyučili tři hoši a dvě dívky. Jedna dívka se dál učila zlatnicí. Druhá nastoupila ke studiu matur. oboru. Jeden hoch pracuje v hodinářství svého otce, další nastoupil do hodinářství Bechyně v Praze - na obrázku dole. V této firmě už pracují tři naši absolventi: Lenka Zezuláková (abs. 2008), Michal Kappler (abs. 1997) a Martin Krejčí (abs. 2000).Zdaleka NESTAČÍME USPOKOJIT POPTÁVKU PO HODINÁŘÍCH. Vždyť v poslední době se v naší škole sháněly po hodinářích například firmy:

1. Altman – Praha, prodejna Václavské náměstí – prodavač/ka, požadavek - velmi dobrá znalost cizího jazyka
2. Art de Suisse – Karlovy Vary – zkušený, samostatný hodinář
3. AvikoTime – Praha – prodavač/ka, vedoucí prodejny
4. Bechyně – Praha, Štěpánská ulice – hodinář/ka (zaučení pod vedením zkušeného hodináře)
5. Buráň Klenoty – Prostějov - hodinář
6. Dušák – Praha, Na Příkopě – prodavač/ka, požadavek - velmi dobrá znalost cizího jazyka
7. Fast Casio – Praha – hodinář/ka
8. Hanák - Brno - hodinář/ka (zaučení pod vedením zkušených hodinářů)
9. Pohanka – Brno - zkušený, samostatný hodinář
10. Prim Manufacture – Nové Město nad Metují – hodinář/ka
11. Schediwy a syn – Rychnov nad Kněžnou – hodinář/ka
12. Strnad hodinářství – Brno – hodinář/ka, (zaučení pod vedením zkušeného hodináře)

13. Hodinárstvo J. Mišura - Bratislava – hodinář/ka, (zaučení pod vedením zkušeného hodináře)

Nejlepší žák r. 2014 Petr Tlačbaba si vybíral ze tří nabídek na zaměstnání.ŠVÝCARSKÉ HODINÁŘSTVÍ NEUSTÁLE ROSTEPřečtěte si ČLÁNEK o švýcarském hodinářství:


PO KVALIFIKOVANÝCH HODINÁŘÍCH JE POPTÁVKA I V ZAHRANIČÍ


David Pavlík (abs. 1995) využil svých znalostí a již řadu let pracuje v mezinárodním servisu Swatch Group v německém Glashütte. Jeho kariéra zaujala i reportérku Českého rozhlasu - v rozhovoru na snímku.Zájem ze strany zaměstnavatelů je takový, že přijíždí k nám do školy, aby oslovili žáky oboru hodinář s nabídkou perspektivního uplatnění. Snímky jsou z návštěvy pana Hanáka - brněnského majitele stejnojmenné firmy a světového servisu významných hodinářských značek."Nábor" přijel dělat i Václav Loužil, vedoucí hodinář firmy Hanák - náš absolvent a bývalý mistr - jeden z nejlepších hodinářů na světě. Nábor se vydařil - u Hanáků už pracuje i Kristýna Danicsová.Potřeba hodinářských služeb je obrovská. I když se mnoho lidí - také díky mobilním telefonům - obejde bez hodinek, téměř každý člověk má dnes i vícery hodinky, ráno vstává s budíkem, jedny hodiny mu tikají v kuchyni, druhém v obývacím pokoji… Prakticky v každém městě i městečku se prodávají hodinky a hodiny. Všechny tyto stroje potřebují jednou za čas opravit nebo alespoň vyměnit baterii. Ale zdaleka ne všude jsou k jejich prodeji a opravám dostatečně kvalifikovaní lidé. Hodinář vyučený v našem učilišti umí hodiny i hodinky nejen opravovat, ale je také jejich kvalifikovaným prodavačem. Přitom se hodinářů v naší škole vyučí tak málo, že je po nich neustále poptávka v celé republice.

Uplatnění profese v praxi

Po vyučení se naši absolventi rozdělí zhruba do čtyř skupin:
1. První skupinu tvoří ti, co nastoupí do hodinářských firem a pracují a dále se rozvíjejí jako hodináři opraváři.

Jedním z nejstarších a stále činných absolventů naší hodinářské školy je pan VLADIMÍR BECHYNĚ (abs. 1958), který úspěšně provozuje prodej a servis hodinek Rolex, Longines atd. v pražské Štěpánské ulici.


2. Někteří později přebírají rodinnou živnost, jiní dělají prodejce a prodavače hodinářského zboží. Podnikaví jedinci si zakládají vlastní firmy.

HODINÁŘSTVÍ JE TRADIČNÍ ŘEMESLO

Za všechny rodinné firmy jmenujme třeba hodinářství v Semilech, kde již třetí generací je Ladislav Tázlar - nejlepší absolvent naší školy v r. 2006.3. Někteří se vyučí ještě zlatníky. Jako třeba Luděk Seryn (abs. 1996), který dokonce vyrábí vlastní zlatá pouzdra hodinek na zakázku.Hodnota takovýchto unikátních skvostů pak může jít do milionů.


Trochu jinou cestou se vydal a sám se po vyučení vypracoval pražský Martin Brož (abs. 1996). Jednak provozuje malé hodinářství v pasáži u Václavského náměstí a druhak upravuje a unikátně přepracovává mechanické hodinky. Původně sobě pro radost a dnes převážně na zakázku podle individuálních požadavků zákazníků.4. Část absolventů nenachází ve svém regionu přímo hodinářské uplatnění ani nepokračuje ve studiu. Takoví hodináři mohou pracovat v řemeslné i průmyslové výrobě, v podnicích, kde se vyrábějí zařízení pro měřící, regulační a kontrolní, nebo pro zpravodajskou techniku. V řadě odvětví nejenom strojírenství je možné se uplatnit při opravách přesných měřících, regulačních a kontrolních přístrojů. Díky zkušenostem s jemnou mechanikou a také elektronikou může hodinář najít uplatnění i mimo svůj obor.

Můžeme být pyšní na naše bývalé žáky, kteří pracují v servisech známých značek - Breitling, Casio, Citizen, IWC, Longines, Omega, Rado, Rolex, Seiko...

Hlavními "baštami" našich absolventů jsou servisy ve firmách Carollinum, Dušák, GoldTime, Hanák, ...

Ve firmě Carollinum jé šéfem servisu jeden z nejzkušenějších hodinářů v ČR pan Richard Městka (abs. 1976).U něj se dobře uchytil Jan Kováčik (abs. 2005).Pavel Molák (abs. 1995), Tomáš Novotný (abs. 2004), Jiří Grunt (abs. 2001), a Lukáš Pospíšil (abs. 2002) takto pospolu pracovali ještě nedávno ve firmě Dušák. Od r. 2012 se tu zkouší uplatnit i Daniel Čáslavský (abs. 2011) ...Hodinářství není jen doménou můžů.

Pro firmu Hibernia dělala "quick service" v prodejně na Václavském náměstí Alenka Plášilová (abs. 1994). V jihlavské Hypernově prodává hodinářské a zlatnické zboží Pavla Vacková (abs. 1998). V brněnské Zlaté růži si nemůžou vynachválit Lucii Gloserovou (abs. 2002), v Praze u Bechyňů se o styk se zákazníky i objednávkové zázemí hodinářů skvěle stará Lenka Zezuláková (abs. 2008).Šéfem servisu firmy GoldTime je pan Petr Vosmík (abs. 1969) a dlouholetými zaměstnanci jsou Michal Pavelka (abs. 1987) a do nedávna byla i Milena Kuntošová (abs. 1985).Dnes je nejsilnějším "hnízdem" našich mladých hodinářů servis firmy Hanák V Brně. Nastoupil sem náš nedávný absolvent Jaromír Fábry (abs. 2010). Pracuje tu i Michal Tesař (abs. 2003), získali si i Tomáše Trnku (abs. 2002) nebo Lukáše Pospíšila (abs. 2002).

Za nejzkušenějšího tu platí náš bývalý mistr Václav Loužil (abs.1998), který je v servisech Omega hodnocený jako

DRUHÝ NEJLEPŠÍ HODINÁŘ NA SVĚTĚ.Naši absolventi pracují v hodinářstvích po celé ČR. Všechny vyjmenovat by bylo těžké. Třeba Tomáš Novotný získal zkušenosti u Dušáků a nyní pracuje pro Audemars Piguet v Pařížské ulici. V Brněnském Rotaxu by to nešlo bez Jiřího Krupíka (abs. 1995), ve Vaňkovce pracuje nejen pro Storm zkušený Eduard Fefko (abs. 1993).


David Mikota (abs. 2003) nyní hodinaří v servisu největší prodejny hodinek ve střední Evropě - Koscom.Máme absolventa Miroslava Dvořáka (abs. 1994) v servisu značky Rolex v Chicagu.


Ti, kdo pracují ve značkových servisech absolvují školení u nás i v zahraničí pod vedením zkušených lektorů firem Breitling, Omega, Rado, TagHeuer atd. Stávají se z nich mistři svého oboru.Hodinářští absolventi však nemusí pracovat pouze jako zaměstnanci. Pokud si na to troufají, mohou po získání potřebné praxe založit i
VLASTNÍ FIRMU.
Jen v Jihlavě jsou tři úspěšná hodinářství, která provozují naši poměrně nedávní vyučenci. Na Benešově ulici se dobře daří Mirkovi Mrázovi (abs. 2002). A dokonce na náměstí prosperují vedle sebe Ruda Kalivoda (abs. 1994) s firmou Onyx a Tomáš Vyskočil (abs. 1992) v obchodě Tovys. Ten dříve pod svou značkou vyráběl nástěnné hodiny a dnes provozuje také internetový obchod.